Budapešť (Maďarsko)

Budapešť

Parlament v Budapešti

Parlament v Budapešti

Metropole Maďarské republiky, rozkládající se na březích evropského veletoku Dunaje, vznikla spojením dvou měst, Budy a Pešti. V současné době je Budapešť pro turisty zajímavá jednak z hlediska nemalého množství pozoruhodných památek, z nichž nejznámějšími jsou Budínský hrad a budova parlamentu, ale i jako moderní velkoměsto, nabízející spoustu možností, jak trávit volné chvíle. Tolik potřebný relax si kupříkladu můžete dopřát ve vyhlášených budapešťských lázních.

Maďarsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 10.8.2020 13:13

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://madarsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: střední Maďarsko, region Közép-Magyarország, městem protéká řeka Dunaj

Souřadnice: 47° 28' SŠ, 19° 03' VD

Plocha: 525 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 721 556

Budapešť - poloha na mapě

Budapešť - Zajímavosti, památky

Bazilika sv. Štěpána

Bazilika sv. Štěpána

Město čabajky, čardáše a tokajského vína vás ovane svým kořeněným dechem. Z Budapešti si jistě odnesete spoustu cestovatelských zážitků. Pohled na panorama historických budov, rozesetých podél Dunaje, se vám nadlouho vryje do paměti. Vaší pozornosti jistě neunikne nad městem se tyčící Budínský hrad, jehož součástí je Matyášův chrám, impozantní sakrální stavba. Hned vedle stojí Rybářská bašta, ze které je výhled na panorama Dunaje. Skutečným architektonickým klenotem je budova parlamentu, monumentální neogotická stavba s věží vysokou 96 metrů. Klasicistní bazilika sv. Štěpána střeží nejcennější relikvii Maďarů, mumifikovanou pravici uherského krále svatého Štěpána.

Milovníci kultury při návštěvě města na Dunaji nepochybně stráví jeden z večerů v opeře. Kdo vládne maďarštinou, možná se vypraví na divadelní představení do jednoho z téměř padesáti budapešťských divadel. Přes vlny Dunaje se klene řada zajímavých mostů, uveďme tedy alespoň Alžbětin most, most Svobody, či Řetězový most.

Když si chce utrmácený turista trochu oddychnout a udělat něco pro své zdraví, pravděpodobně vyrazí na procházku do některého z parků na Markétině ostrově nebo navštíví proslulé léčebné lázně, kde se jeho cestováním zmoženému tělu dostane zaslouženého odpočinku. Ve městě jsou dodnes v provozu čtyři lázně z období Osmanské říše, které patří ke skvostům tureckého stavitelství. Jestliže se v Budapešti octnete v období od prosince do března, nezapomeňte si s sebou přibalit brusle, protože v tuto dobu se jezero v Městských sadech mění v největší otevřené kluziště ve střední Evropě.


Budapešť - Doprava

Řetězový most v noci

Řetězový most v noci

Vzdušný přístav Ferihegy International Airport disponuje třemi terminály a leží zhruba 15 kilometrů jihovýchodně od centra. V letištních budovách vás čekají obchody, restaurace, kanceláře autopůjčoven a Wi-Fi připojení k internetu. Starší terminál 1 je od dvou nových, 2A a 2B, značně vzdálen, takže si nezapomeňte zkontrolovat, odkud letíte, abyste nebyli těsně před odletem zaskočeni. K přesunům mezi terminály využívejte autobus 200E. Terminál 1 je určen pro nízkonákladové lety, terminály 2A a 2B slouží cestujícím velkých zahraničních leteckých společností, letadla ČSA využívají právě terminál 2A. K dopravě do centra je možno použít taxi, a to za cenu od 3 600 do 5 800 HUF, v závislosti na vzdálenosti hotelu. Oblíbeným dopravním prostředkem je minibus AirportShuttle-Minibusz, který vás dopraví z letiště na libovolnou adresu ve městě. Cena se pochopitelně odvíjí od vzdálenosti, která dělí váš hotel od letiště. Pokud jste ubytováni v blízkosti vzdušného přístavu, minibus vás sveze za cenu od 1 500 HUF, hotely v centru a dále jsou dosažitelné od 3 000 HUF. Další možností je cesta autobusem, lístek z letiště na nejbližší stanici metra přijde při nákupu u řidiče na 400 HUF, vlakem se do města dostanete za 300 HUF.


Budapešť - Ubytování

Budínský hrad

Budínský hrad

Oproti západoevropským metropolím nabízí Budapešť relativně levné ubytování. Noc v nejdražším budapešťském hotelu sice může vaši peněženku učinit lehčí až o 300 000 HUF, to je však opravdu extrém. Za postel ve tříhvězdičkovém hotelu v centru maďarské metropole si recepční běžně naúčtuje necelých 15 000 HUF. Studentům a jiným nenáročným cestovatelům jistě bude stačit nejlevnější ubytování v Budapešti, které nabízejí hostely, v nichž cena zaplacená za lůžko ve společném pokoji začíná už na 2 800 HUF.

 
Publikováno: 19.02.2011
Aktualizováno: 20.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Budapešť

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist