Györ (Maďarsko)

Györ

Náměstí v Györu

Náměstí v Györu

Město nacházející se v severozápadní části Maďarska těžilo zejména v novověku ze své ideální polohy mezi dvěma hlavními městy Rakouského císařství a později Rakouska-Uherska, Vídní a Budapeští. Lokalita byla osídlena již od nepaměti, nacházejí se zde pozůstatky keltského osídlení, později se zde vystřídali Slované, Langobardi a Avaři. Město bylo v 16. století zcela zničeno a tak většina památek pochází až z doby pozdější. Györem protékají hned tři řeky – Dunaj, Rába a Rábca (české označení pro Györ je Ráb). Nejstaršími stavbami jsou Obytná věž ze 13. století a kaple Dóczy ze století patnáctého. Centrem města je ulice Baross Gábo út. Návštěvníky lákají do města skvosty barokní architektury jako je barokní katedrála, karmelitánský kostel či neoklasicistní radnice. Na náměstí Dona-Kapu tér se nachází fontána s železným kohoutem, který je symbolem města. Zde se také nachází známé tržiště. Každé ráno se pak koná květinový trh u karmelitánského kostela. Milovníci historie by si neměli nechat ujít Městské muzeum na Rákoczi utca. Ve městě se nachází také akvapark a termální lázně. Nedaleko města se nachází na kopci usazené benediktinské opatství Pannonhalma s tisíciletou historií, které bylo svědkem mnoha významných událostí uherské historie a odolalo mnohým obléhatelům. Opatství je galerií architektury od románského slohu až po klasicismus.

Maďarsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 10.8.2020 13:13

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://madarsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: severozápadní Maďarsko

Souřadnice: 47°41´ SŠ, 17°38´ VD

Plocha: 174,6 km2


Obyvatelstvo

Populace: 130 000

Györ - poloha na mapě
 
Publikováno: 01.06.2011
Aktualizováno: 07.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Györ

15.06.2015 18:15 Irena Fábryová
---.cust.nbox.cz

Milovala jsem cesty do Gyoru na nákupy před 35 lety ...vždycky jsem si přivezla poslední módní doplňky ,kásné letní žluté šaty - byla jsem v nich vyfocená na reklamním letáku v restauraci Jihlava a krásné rifle s laclem s hnědou košilkou - měla jsem ty nákupní cesty moc ráda...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist